Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έτυχε και εμένα το πρώτο μου ΠΕΑ που αφορά ένα παλιό πέτρινο κτίριο του 1920.Το κτίριο έχει υπόγειο,ισόγειο και όροφο.Στο κτίριο δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και μου ζητείται να βγάλω πιστοποιητικό για τον πρώτο όροφο και συγκεκριμένα για τμήμα αυτού για να ενοικιαστεί ως ιατρείο.Οι κατόψεις το αναγράφουν ως γραφείο κανονικά.Με έχουν προβληματίσει τα εξής θέματα.α
α)Μπορώ να βγάλω πιστοποιητικο για το κατάστημα-γραφείο μόνο η πρέπει για όλο το κτίριο?Από αυτά που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί.
β)Ένας από τους τοίχους του πέτρινου ισογείου καταστήματος που εξετάζω (τμήμα αυτού) γειτνιάζει με θερμαινόμενο χώρο ο οποίος έχει είσοδο από άλλο σημείο του κτιρίου και έχει κτιστεί το 2006 με τοιχοποία και φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα.Εγω στο πρόγραμμα τον τοίχο αυτόν πρέπει να τον θέσω ως διαχωριστική επιφάνεια?Και αν ναι πρέπει να θέσω διαχωριστική επιφάνεια το τμήμα που εφάπτεται στο διπλανό κτίριο?
γ)Πρέπει να θέσω στο πρόγραμμα τον ΜΘΧ του υπογείου που ακουμπά το πάτωμα του καταστήματός μου ή να θέσω γειτνίαση με εξωτερικό αέρα και να πάρω το u/2?
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.